İlaçla düşük yapma 0534 325 29 70

İlaçla düşük yapılırmı düşük yaptıran ilaçlar İstemeyen gebelikleri sonlandırmak için kürtaja alternatif olan diğer bir yöntem düşük hapıdır. Kürtaj, istenmeyen veya henüz hazırlıklı olmayan kadınların gebeliğini sonlandırmak için kullandığı yöntemlerden en bilinenidir. Fakat çoğu kadına kürtaj ürkütücü gelmektedir. Aynı zamanda kürtaj, yasak olarak 10. Haftaya kadar yapılabilmektedir Kürtaj yaptırmadan hamileliğini sonlandırmak isteyen kadınların ilaç ile gebeliği bitirmeleri mümkün.

Düşük Yaptıran İlaçlar Nelerdir?

Daha çok evlilik dışı olan gebelikler ile doğumun sakıncalı olduğu gebelikleri sonlandırmak için kullanılan ilaçların başında Cytotec Misoprostol gelmektedir. Bu ilaç, kadınların sağlığına herhangi bir zarar vermemektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen ilaç, 2012 yılında ülkemizde siyasiler tarafından nüfusun artması için yasaklanmıştır. Fakat kürtajın mecburi olduğu zamanlarda ve bazı özel sağlık problemlerinde özel izin doktor kontrolünde verilebilmektedir.

İlaç Gerçekten Gebeliği Sonlandırıyor mu?

İlacın içerisinde bulunan Misoproptol maddesi, rahim kasılmalarına sebep olmaktadır. Rahmin ağzı ilaç sayesinde açılmaktadır ve fetüs rahime tutunamamaktadır. Bu da düşüğe sebebiyet vermektedir. İlacın doğru şekilde kullanılması durumunda %100 etki sağlamaktadır.

İlacın Kullanımı Zararlı mı?

İlaç 50’den fazla ülkede düşük yapmak isteyen kadınlar için kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından destekleniyor olması da ilacın herhangi bir zararının olmadığının kanıtıdır. İnsan sağlığını önemseyen ve insan psikolojisine değer gösteren gelişmiş ülkeler, ilacın kullanılmasında herhangi bir kısıtlama getirmemiştir. Fakat birçok ülkede kullanılan düşük ilacı, bizim ülkemizde kadınların çok fazla tercih etmesinden dolayı ve kürtaj düzenlemesinde yapılan yasal düzenleme gerekçesi ile yasaklanmıştır. Yasaklanma sebebi arasında insan sağlığına zarar verdiği gerekçesi bulunmamaktadır.

İlacı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sonlandırılmak istenen gebelik var ise kesinleştirip ilaç satın alınmalıdır. Çünkü ilaç sağlık örgütü tarafından onaylanmış bir ilaçtır.Genelde 9 saatte düşük olsada her kişinin bünyesi farklıdır. Aynı zamanda ilacın düşük yapmama ihtimali yoktur ilacı içtikten sonra kararınız değişmiş olsada yapacagınız birşey kalmıyor . Bu yüzden ilaç kullanımının öncesinde mutlaka karar verilmelidir. Aynı zamanda hamileliğinin çok büyük olduğu kişiler bunu gizlememelidir  herhangi bir kronik rahatsızlığı olan kişilerin düşük hapı kullanımında sorun yaşamamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*