Cytotec ile istenmeyen gebeliğe son

Cytotecli Çözüm

 

Toplumsal yaşamın her aşamasında erkeğe nazaran daha fazla rol üstlenen kadın insan neslinin üremesi ve çoğalması açısından da oldukça önemli bir öneme sahiptir. Doğum ve çoğalma gibi unsurların kadınların severek yaptığı aktivitelere dönüşmesi için kadınların da cinsel arzu ve isteklerinden kaynaklanan içgüdülerine yenilmesi nedeniyle istemediği halde hamile kalabilmektedir.

Özellikle günümüzde yaşayan erkek veya kadınların cinselliğe bakış açısı salt bir üreme faaliyeti değildir. Artık insanlar cinselliği insan duygusallığının önemli bir paylaşım aracı olarak görmekte ve bu nedenle de üreme konusunu cinsel paylaşımın geri planına atmaktadır. İnsanlar cinselliği yaşarken bir taraftan da istenmeyen durumları önlemek için alınabilecek tedbirlerin geliştirilmesi için çaba göstermektedir. Bu çabanın sonucu olarak veya bazen de farklı arayışlar içindeyken gerçekleştirilen buluşlar insanların kontrolsüz üreme sorununa çözüm olarak geliştirilebilmektedir. Düşük hapı bu yöntemlerdendir.

Üretilme ve buluş amacı gerçekte farklı olsa da cytotec denilen düşük ilacı kadın ve erkeklerin istenmeyen gebelikle başlayan korkulu rüyalarının sonu olmuştur. Etkisi nedeni ile hamile kadınların düşük yapmasına neden olan bu ilaç erken yaşta hamile kalan ve yasalara uygun şekilde doğum yapması mümkün olmayan, durumunu ailesinden gizleyen veya erkek arkadaşına hamileliğini kabul ettiremeyen bayanların tercih ettiği bir çıkış yolu olmaktadır.

 

Düşük Mutlaka Olmalı mıdır?

 

Gelişmiş toplumlarda kadınların cinsel yaşamlarını daha özgür sürdürmeleri nedeni ile istenmeyen gebelik oranları da oldukça düşük olmaktadır. Bu toplumlarda genç bayanlar ailelerinin bilgisinde bile cinselliklerini yaşayabildikleri için istenmeyen hamileliklere fırsat verecek bir ilişki de pek yaşanmıyor. Ancak gelişmekte olan ülkemiz dahil ve geri kalmış toplumlarda durum bunun tam tersinedir. Erkek arkadaşı ile anlık bir hevesle gerçekleştirilen cinsel aktivite ne yazık ki kimi zaman genç kadınlarımızın hayatlarına bil mal olabilmektedir. Cesareti olup da yaşamaya karar verebilenler ise cytotec gibi ilaçlarla hamileliğini sonlandırarak bu kararını uygulayabilmektedirler.

 

Örf ve adetlerin yazılı anayasada olmasa bile halen toplumumuzda aşırı seviyelerde önemsenmesi ve aile meclislerinden çıkan kararlarla kadınlarımızın hayatlarını kaybedebiliyor olması cytotec gibi ilaçları bu toplumlarda yaşayıp istenmeyen gebeliklere maruz kalmış kişilerin şimdilik tek çözüm adresi gibi görülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*