Cytotec ile gebelik sonlandırma

Cytotec gebelik sonlandırma

Cytotec Misoprostol, aslında bir mide ülseri ilacıdır ve ülkemizde satışı yasaktır. Cytotec düşük ilacı eczanelerde satılmamaktadır. Ancak yurt dışından temin edilerek internet ortamında satışı gerçekleştirilmektedir. Cytotec Misoprostol’ün en önemli yan etkisi rahimde kasılmalara neden olan olması neticesinde gebelerde düşük yaşanmasına sebep vermektedir. Cytotec içeriğinde mevcut olan misoprostol maddesi, gebelerde düşüklere sebebiyet verdiğinden düşük hapı olarak kullanımı tercih edilen bir ilaçtır. İlacın gebelerde kullanılmasının en önemli etkisi, rahimde ortaya çıkan kasılmaları takiben rahim ağzında açılmaya sebebiyet vererek mevcut gebeliğin düşükle sonuçlanması neticesinde ortaya adet kanaması ile benzerlik gösteren sancılı bir kanama süreci yaşanmasıdır.

Ancak bu durum düşüklerde yaşanan doğal bir süreçtir. Farklı nedenlerden ötürü gebelik sürecini sonlanmak isteyenlerin güvenle kullanabileceği bir ilaçtır. Dünyada pek çok ülkede istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılmaktadır. Kısa adı FDA olan ve Amerika’nın sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olup ayrıca Dünya sağlık örgütü tarafından da kullanımı desteklenen bir ilaçtır.

Cytotec Misoprostol Kullanılarak Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

İlaç alımı dilaltına konulup emilmesi suretiyle gerçekleştirilir. Alındıktan 4 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Ancak bazı kişilerde 4 saatten daha uzun veya kısa sürede de düşük belirtileri ortaya çıkabilmektedir. İlacın alınmasından sonra başlayan düşük sürecinde ortaya vajinal kanama, kasıklarda ağrı ve sancı, ishal, mide bulantısı görülmeye başlanır. Ancak bu belirtilerin büyük bir bölümü düşüğün gerçekleşmesinden sonra ortadan kaybolmaktadır. Ancak unutulmaması gereken konu ortaya çıkan vajinal kanamanın doktor müdahalesi gerektirecek kadar ağır bir şekilde görülme olasılığının bulunmasıdır. Cytotec kullanımı ile istenmeyen gebeliğin sonlandırılabilme ihtimali %90’ın üzerindedir. Bu ilacı istenmeyen gebeliğin 10 ila12. Haftası aralığında kullandığında oldukça olumlu bir sonuç elde edilir. Ancak var olan gebeliğin süresi 12. haftanın üzerinde ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken başka bir konu da gebeliğin, Cytotec kullanımı ile sonlandırılması durumunda ortaya çıkabilecek aciliyet gerektiren durumların ortaya çıkma ihtimaline karşılık gebeliği sonlanacak olan kişinin yanında duruma müdahale edebilecek birisinin bulunması ve tıbbi yardım istenebilecek bir telefon numarasının bulundurulmasıdır. Düşüğün sonlanmasının beklenmesi esnasında ve sonrasında vajinal kanama görüleceğinden ped ve bol miktarda içme suyu bulundurulmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*