Cytotec eczanede varmı

Cytotec eczanede varmı cytotec bulunan satan eczaneler İlaç İle Düşük Yapılır Mı? Cytotec İşe Yarar Mı?

Bayanlar bazı durumlarda istemeden hamile kalabilmektedir. Ailesinin duymasından korktuğu için ya da bir çocuk sahibi olma istemediği için bazı yollara başvurmaktadır. Birincisi kürtaj yöntemidir. Kürtaj ülkemizde yasak olduğu için gizli tıbbi merkezlerde doktorlar tarafından kaçak olarak yapılmaktadır. Kürtaj yapanlara cezai müeyyide uygulandığı için birçok kadın doğum uzmanı kürtaj yapmamaktadır. Kürtaj 12. haftaya kadar yapılabilmektedir. Bu haftadan sonra kürtaj yapılmamaktadır. Bütün bayanlar kendilerini kürtaj yapacak doktoru bulamıyor. Ya da kürtajın pahalı olması nedeni ile gereken parayı bulamamaktadır. Bu durumda düşük hapı ile bayanlar düşük yaparak çocuk doğurmamaktadır.

Düşük hapı bayanların düşük yapmak için en sık başvurduğu yöntemdir. Düşük ilacı belli bir haftaya kadar kullanılabilir. Ayrıca bayanların kafasına göre kullanabileceği bir ilaç değildir. Öncelikle düşük yapmak isteyip istemediğine kadar vermek zorunda bayanlar. Buna karar verdiği zaman ilaç kullanabilir. İlaç olarak piyasada en çok tercih edilen ilaç cytotec. Cytotec ilaç ile bayanlar kürtaj yaptırmadan düşük yapabilmektedir. Peki, Cytotec nasıl kullanılır? Yan etkisi var mı?

Cytotec ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından kürtaj yasağı getirilmesinin ardından hemen yasaklanarak eczanelerden kaldırılmıştır. Bu ilacı gizli bularak almak gerekir. Cytotec 2012 yılında yasaklanan kürtajdan önce gebeliğine son vermek isteyen bayanlar tarafından kullanılabiliyordu. Adı kürtaj ilacı ya da düşük ilacı diye de geçmektedir. Bu halen hastanelerde bulunuyor. Fakat sıkıntılı ve riskli hamileliklere son verilmesinin karar verildiği durumlarda doktorlar tarafından hastalara uygulanmaktadır.

Cytotec içerdiği maddeler ile kadınlarda gebelik sonlandırılmasına neden olmaktadır. Cytotec dilin alt kısmına konularak emilme yöntemi ile vücuda alınır. Emildikten sonra yüzde doksan etki ile gebeliği sonlandıran cytotec birçok kadın tarafından kullanılmıştır ve halen birçok bayan tarafından bir şekilde bulunarak kullanılmaktadır. Cytotec hapının yan etkisi olup olmadığı henüz kanıtlanmamıştır. Belirgin bir yan etkisi yoktur. Bu ilaç ile istenmeyen gebelik durumlarında ve ya doktor onayı ile sıkıntılı olduğu tespit edilen gebeliklerin sonlandırılması için doktorlar tarafından hastalara uygulanmaktadır.

Cytotec kullanım amacından saptığı için yasaklanmıştır. Fuhuş gibi durumlarda ve ya evlilik dışı gebeliklerde kadınların bu ilaca sıkça başvurması nedeni ile kaldırılmıştır. Yine de istenildiği zaman bulunabilmektedir. Cytotec ilacında misoprostol içeriğinde bulunmaktadır. Bu madde kasta kasılmalar yaratır. Bu kasılmalar sonucunda rahim ağzı ayrılır. Bu ayrılma sonucunda cenin tutunamaz. Bu durumda da gebelik düşük yolu ile sona erecektir. Cytotec rahimin açılması yolu ile gebeliğe son vermektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*