Cytotec düşük ilacı

Cytotec Düşük İlacı

İstenmeyen hamileliklerde veya gebelik sonlandırmada kürtaj dışında, medikal kürtaj yöntemlerinden faydalanılabilmektedir. Medikal düşük, dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan bir yöntemdir. Genellikle kürtaj olmak istemeyenler, düşük ilacı ile hamileliklerini sonlandırabilmektedir.

İlaçla Düşük Nasıl yapılır?

İstenmeyen gebeliklerde düşük hapı kullanıldığı takdirde, hamilelik düşük ile sonlandırılabilmektedir. Bu alanda geliştirilmiş, cytotec misoprostol etkili bir tür kürtaj ilacıdır. Aynı zamanda ülser tedavilerinde de kullanılabilmektedir. Misoprostol etkili ilaçlara, doğum sancısının başlatılmasını sağlamak için de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Genellikle hamileliğin sona erdirilmesinde kullanılan bir tür düşük ilacı olan cytotec, içeriğinde yer alan misoprostol maddesiyle rahim kasılmalarına neden olarak, rahim ağzının açılmasını ve düşüğün gerçekleşmesini sağlamaktadır. Medikal kürtaj yöntemi içerisinde yer alan bu haplar, insan psikolojisine önem veren gelişmiş ülkelerde büyük ölçüde ilgi görmektedir. Düşük hapları, evlilik dışı ilişkilerden doğan gebeliklerin sonlandırılması ya da istenmeyen hamileliğin bitirilmesi için kullanılmakta olup; internet siteleri üzerinden siparişi sağlanabilmektedir. Keyfi gebelik sonlandırması da yapılabildiği için, eczanelerdeki satışına son verilmiştir.

Düşük İlacı Kullanımının Etkileri

Bilimsel açıdan medikal kürtaj, hamileliğin ilk üç ayı içerisinde önerilmektedir. Bu nedenle düşük ilaçları, hamileliğin 12. haftasına kadar uygulanabilmektedir. Geç kalınan uygulamalarda, sağlık açısından risk oluşabilmektedir. İlaç kullanımından birkaç saat sonra, kanama ve kramplar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen bu kanamalar, düşüğün başlamış olduğunun ilk göstergeleridir. Adet kanamasından biraz daha yoğun olan bu kanamanın şiddeti, gebeliğin süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu kanamalar yoğun olsa da, genellikle hayat açısından bir tehlike oluşturmamaktadır. Düşüğün gerçekleşmesiyle birlikte kanama ve kramplarda azalma görülmektedir.

Düşük sonrasında meydana gelen kanamalar 7-15 gün aralığında hafif olarak devam edebilmektedir. Bu süreler, gebelik durumuna göre farklılık gösterebilir. Embriyo çok küçük olduğundan, doku ve kanla beraber atılabildiğinden, kadınlar tarafından fark edilmeyebilir. 6 haftaya kadar olan gebeliklerde gebelik kesesi görünmezken, daha uzun süreli gebeliklerde görünebilmektedir. Yaklaşık olarak 9 haftalık ve üzeri gebeliklerin sonlandırmasında, gebelik kesesi ve embriyonun gözlenebilmesi mümkündür. Misoprostol metobolitinin süte karışma ihtimali olduğundan bebek emziren anneler, ilacı kullandıktan sonraki ilk beş saatte emzirmemelidir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*